Wdzięczność

Wdzięczność jest jakością serca, która ma ogromną moc. Może być wyrażana wobec kogoś kto coś zrobił dla nas, lecz wdzięczność wyrażona wobec egzystencji, Boga, życia – w cokolwiek wierzysz, daje możliwość kontaktu ze swoim wnętrzem.

Wdzięczność jest kontaktem ze sobą, ze swoim sercem, otwarciem go, spojrzeniem wgłąb siebie i podziękowaniem za dobra, sytuacje, ludzi wokół, jakości jakich doświadczamy w życiu. Potrafi ukazać otaczający nas świat i nasze życie w innym świetle.

Anthony de Mello powiedział:

Uświęcasz wszystko  za co jesteś wdzięczny

 

Jeżeli wdzięczność uczynimy stałą praktyką, to wkrótce zobaczymy w jakiej obfitości żyjemy, jak dużo dobra nas otacza, w którym mamy szczęście uczestniczyć.

Dla mnie wdzięczność jest również „informacją” do przyciągania tych aspektów życia, których chcemy doświadczać. Takim powiedzeniem – „Tak, tego chcę więcej”. Lecz intencja wdzięczności powinna wynikać z samej siebie, a nie w oczekiwaniu na „otrzymanie więcej”.

Uczyń wdzięczność stałą praktyką:

  1. Usiądź wygodnie na 10 min.
  2. Poczuj swoje ciało, rozluźnij je.
  3. Wsłuchaj się w swój oddech – wdech, wydech.
  4. Popatrz na swój dzień, co miłego Cię spotkało, co sprawiło, że się uśmiechałeś/aś, co odróżniło Twój dzień od poprzedniego. A może spotkała Cię jakaś trudna sytuacją, dzięki której czegoś się nauczyłeś/aś, czegoś dowiedziałaś/eś się o sobie.
  5. To co przyjdzie do Ciebie możesz spisać. Jeżeli będziesz to robić codziennie zobaczysz, że zmianie ulegają „rzeczy” za które jesteś wdzięczna/y.
  6. Podziękuj za to wszystko, i inne rzeczy, których nie dostrzegłaś/eś.

Zaobserwuj jak to doświadczenie wpływa na Ciebie.

Na początku mogą pojawić się trudności, jeśli tak to może pomóc Ci takie ćwiczenie.

Pomyśl o tym, że przeprowadzasz się na inną planetę i możesz zabrać na nią coś z naszej planety – mogą to być ludzie, doświadczenia, jakości serca, uczucia – wszystko. Miłej podróży.

Jeśli uczynisz wdzięczność stałą praktyką, zaobserwuj również jak zmienia Twoje życie, jak Ty się zmieniasz.