ciało_be_happy

WSPIERAJĄCA MĄDROŚĆ CIAŁA WYRAŻONA W TERAŹNIEJSZOŚCI – czyli jak zacząć powracać do siebie

Nasze ciała są pojazdem, w którym podróżujemy przez życie. Czasami chcemy, aby pojazd ten służył nam na wiele lat i dbamy o nie fizycznie, poprzez ćwiczenia lub dietę. Lecz w naszej kulturze zapominamy lub nie wiemy, że nasze ciało posiada mądrość odnośnie tego jak najlepiej przejawić swój potencjał, jacy ludzie nas wspierają, co jest dla nas dobre. W naszym ciele zapisane są również przekonania, blokady, ukryte emocje, które uniemożliwiają nam życie w pełni, w szczęściu i radości.

Dlaczego zatem nie słuchamy ciała?

Oczywiście, że słuchamy, jeżeli coś się wydarza, jeżeli mamy duże symptomy, jeżeli ból uniemożliwia nam dalsze działanie. Bierzemy tabletkę, idziemy do lekarza i potem znowu pędzimy, słuchamy na chwilkę, ale nie doprowadzamy do zmiany w swoim życiu, o potrzebie której sygnalizuje nam ciało. A gdyby tak słuchać szeptów ciała wcześniej. Dlaczego tego nie robimy? Bo nasza kultura nauczyła nas żyć przeszłością lub przyszłością – to domeny umysłu, ale w żadnym z tych obszarów nie dochodzi do zmiany, tam nie ma podpowiedzi. Umysł sam w sobie nie ma takiej wiedzy. Roztrząsa co było, lub tworzy scenariusze na to co będzie – upragnione lub przerażające, a w tych obszarach nie ma zmiany, nie ma nawet krzty prawdy o tym gdzie i którędy powinniśmy iśćW umyśle znajdują się włożone projekcje społeczeństwa, które chce abyś była taka lub taka, tam nie ma Twoich indywidualnych pragnień. Społeczeństwo i kultura kształtuje umysł w myśl swoich potrzeb, bo chce abyś spełniała lub spełniał ich potrzeby.

Mądrość naszego ciała

Nasze ciało jest jedyne w swoim rodzaju, jest nasze, nikt na ziemi nie ma takiego, jest wyjątkowe, choć czasem nie mamy do niego szacunku i go nie akceptujemy, bo patrzymy na nie przez pryzmat oczekiwań społeczeństwa. Lecz nasze ciało nosi w sobie informacje, o tym jak przeżywamy swoje życie, w jakim obszarze potrzebujemy być bardziej sobą, co cenimy i w co wierzymy, co nas zraniło i jak to uzdrowić. Nasze ciało mówi do nas ciągle i nieustannie, poprzez delikatne odczucia, szepty ciała. Nasze ciało zawsze jest w tu i teraz. Nasz umysł może błądzić w meandrach przyszłości i przeszłości, lecz ciało jest zawsze w teraźniejszości i zawiera matrycę, aby wskazać Ci informację odnośnie tego, jak Ty tak naprawdę masz się do danej sytuacji, a nie Twój umysł. Dlatego w procesach Zen Coachingu tak często pytam klientów o ciało. Wiedz, że Twój umysł przeważnie Cię okłamuje, ciało nigdy 😊

Ciało mostem do siebie

Jeżeli pragniesz prawdziwej przemiany siebie i powrotu do siebie, siebie prawdziwej i autentycznej, to moim zdaniem, przekonaniem i doświadczeniem jest, że jedyną drogą jest droga z uważnością ciała, nie możesz go pominąć. Prawdziwa przemiana zawsze dokonuje się w TU i TERAZ, a ciało zawsze jest TERAZ, więc jest mostem do Ciebie prawdziwejkochającej. Słuchanie szeptów ciała zakotwicza Cię również w teraźniejszości – wprowadza spokój, wyłącza umysł, znikają lęki, pojawia się uzdrowienie. Ciało nie jest celem samym w sobie, ale przyjaźń z nim i uważność na niego daje możliwość przejścia na drugą stronę czyli Ciebie i Twojej prawdziwej natury.

Co zatem robić?

Często spotykam się z sygnałami ze strony swoich klientów, że nie lubią swojego ciała. Więc pierwszym krokiem jest zaprzyjaźnienie się z nim. Jak? Zapytaj samą siebie, a w gruncie rzeczy zapytaj swojego ciała, niech Ci samo podpowie 😊 Dziwne? Może i tak, a przynajmniej dziwne dla Twojego umysłu, spróbuj? 😊
Zacznij dostrzegać czucie ciała. Nazwać co się w nim dzieje np.: czuję ścisk w brzuchu, mrowienie w nogach, mam gulę w gardle, czuję jakby, ktoś naciskał w dół moje barki, czuję dziurę w brzuchu… itp.
Nazywaj i czuj milion razy na dzień – zobaczysz również jak stres i napięcie Cię opuszczają.
Zacznij zauważać jakie są Twoje odczucia jak coś robisz i myślisz. Nasze ciało w cudowny sposób informuje Cię, czy coś Ci służy albo i nie. Na przykład wchodzisz z kimś w relację i czujesz ścisk w brzuchu. Ciekawe prawda? Co to może oznaczać? Co Twoje ciało chce Ci powiedzieć? Innym razem z kimś innym czujesz otwarcie i jakąś taką miękkość, też ciekawe? Dlaczego raz jest tak, a raz tak?
Dawaj swojemu ciału czułość i uważność. Szczególnie kobiety balsamując je mogą robić, to z miłością do siebie, do swojego ciała. Dotyk i jego jakość jest ważna. Szczególnie zadbaj o brzuch – w nim jest twoje źródło mocy, to ono najczęściej daje pierwsze sygnały odnośnie stresu, oraz czucia pełni. Japończycy nawet mówią, że podejmują decyzje z brzucha – wtedy są one najbardziej trafne i odpowiednie.

Więc dbaj o swój brzuszek. Kochaj swoje ciało. Słuchaj szeptów ciała. Krok po kroku.

Post has no taxonomies